Wywozy zabytków

Opis Twojego pierwszego forum.
admin
Administrator
Kontaktowanie:

Wywozy zabytków

Postautor: admin » 27 sty 2011, 11:26

Jeśli ktoś z Państwa ma pytania odnośnie projektu "Wywozy zabytków" - zapraszam do dyskusji.

konrad13
Kontaktowanie:

Re: Wywozy zabytków

Postautor: konrad13 » 27 sty 2011, 13:49

Czy są już może zatwierdzone formularze wwozowe na dzieła sztuki ?
K
-------------------------
www.agraart.pl

admin
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: admin » 27 sty 2011, 19:27

Niestety jeszcze nie ma. Na stronie ministerstwa w dalszym ciągu rozporządzenie z wzorami dokumentów jest w fazie projektu.

"Projekt rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie wzorów dokumentów oceny wskazującej czas powstania zabytku, wyceny zabytku oraz potwierdzenia wwozu zabytku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej":
http://bip.mkidn.gov.pl/pages/projekty-aktow-prawnych/projekty-rozporzadzen.php

Niewiarowski

Postautor: Niewiarowski » 05 kwie 2011, 15:55

Sz.P.,
Właśnie miałem przykład jak w praktyce działa ustawa o wywozie dzieł sztuki. Przy wysyłce poza EU celnicy żądają dokumentów, które potwierdzałyby, że wystawiające opinie/wyceny galerie mają do tego prawo. Faktycznie, ani w KRS ani w REGONE, ani w NIPie tego nie ma. A to, że na wycenie czy opinii jak byk figuruje, że podmiot jest zrzeszony w SAP nie jest dla nich przekonywujące. Mieliśmy dzisiaj w Łodzi 2 takie sprawy i obie dotyczyły Okęcia. Dlatego zapostulowałem już żeby sekretariat SAP wysłał do kierowników urzędów celny, czy może na ręce jakiegoś ważnego dyrektora tamże, listy członków SAP, jako podmiotów upoważnionych. Przygotuję też na jutro pismo protestujące przeciwko urzędniczym praktykom i nierespektowaniu prawa. Jakie są wasze doświadczenia w tej materii?
P.
W.

Niewiarowski

Postautor: Niewiarowski » 20 wrz 2011, 10:07

Koleżanki i Koledzy,
Pojawił się nowy problem. Klient chce ode mnie dokumenty wywozowe na obraz, który jest falsyfikatem Uziembły. Nie wiem co zrobić? Nie mogę mu wystawić dokumentów na obraz Uziembły bo to będzie potwierdzenie nieprawdy. Z drugiej strony klient nie chce tym handlować a posiadanie falsyfikatu nie jest zabronione. Możę go zatem wywieźć. Czy wystawić dokumenty na falsyfikat i napisać, że jest bez wartości?
P.
W.

Zuzanna Migo-Rożek
Kontaktowanie:

Postautor: Zuzanna Migo-Rożek » 20 wrz 2011, 10:27

Witaj Wojtku,
moim zdaniem wystawić dokument wyceny z ceną zerową, ale z dołączeniem kopii ekspertyzy, w której stwierdzono, że obiekt to falsyfikat. Inaczej celnicy mogą mieć wątpliwości - chyba że po obiekcie widać "gołym okiem" nawet celniczym.
Pozdrawiam
Zuzanna

konrad13
Kontaktowanie:

Postautor: konrad13 » 20 wrz 2011, 10:56

No Zuzanna ma rację, tylko że najczęściej takiej ekspertyzy pisanej nie ma. Akurat w tym wypadku problem jest akademicki w sensie wywozu bo nawet gdyby był prawdziwy to kryterium wartości nie przeskoczy. Ja bym w opisie napisał (jeżeli nie ma eksp), że obraz jest nieautentyczny, ale jednocześnie powiadomił właściciela o konsekwencjach (czyli paragrafie za wprowadzenie do obrotu). Gorsza będzie sprawa z jakimś nazwiskiem z "toplisty" typu Chełmoński, bo tutaj to pogranicznicy mogą nie uwierzyć, że jest fałszywy i zaczną się korowody i ustalanie itd.
-------------------------
www.agraart.pl

Niewiarowski

Postautor: Niewiarowski » 21 wrz 2011, 15:46

Doszedłem do wniosku, że nie powinniśmy wystawiać dokumentó wywozowych na obiekty w naszym przekonaniu nieautentyczne. Jeżeli ktoś przyjdzie z falsyfikatem (wg nas) i będzie mieć do tego jakiś papier z potwierdzeniem, to chyba nie powinniśmy wnikać w szczegóły i wystawić opinię, i najwyżej dać niższą wycenę. Natomiast pisanie w opinii, że obraz jest falsyfikatem nie jest dobre. Tak myślę.
P.
W.

gorka-czarnecka

Postautor: gorka-czarnecka » 29 wrz 2011, 15:10

Moim zdaniem należy napisać, że obraz jest podpisany nazwiskiem.... a nie podawać go jako autora. To jest przyjęte rozwiązanie w przypadku wątpliwego autorstwa. Nie można przyjąć oceny zerowej, bo nawet sam materiał, na którym namalowanym jest obraz i farby coś są warte.
Janka

Niewiarowski

Postautor: Niewiarowski » 01 paź 2011, 08:12

Czyli wycenic go na 100 zł? Fakt, że jest to jakieś rozwiązanie.
P.
W.

Wróć do „Forum SAiMP”