Biuletyn SAP nr 60 - 09.2003
    W poprzednim biuletynie SAP omawiana była ostatnia faza naszej batalii w sprawie zmiany w nowej ustawie o zabytkach zapisów dotyczących zasad wywozu. Batalia w Sejmie była przegrana ? pozostawał jeszcze Senat, jako miejsce, gdzie mogłyby zostać uwzględnione nasze poprawki do ustawy. Przytoczyłem in extenso mój list skierowany w tej sprawie do Marszałka Senatu prof. Longina Pastusiaka. Z krytyką ustawy wystąpił również nasz sojusznik prof. Juliusz Chrościcki. Niestety nasze starania o jej zmianę - choć niektórym ze zgłoszonych przez nas postulatów przychylnych było wielu senatorów - nie wystarczyły do zmiany kształtu ustawy. - Została uchwalona. Co pozostaje? Natychmiastowe podjęcie działań zmierzających do nowelizacji ustawy, gdy tylko wszystkie jej wady staną się widoczne przy próbach jej egzekwowania w praktyce.

    W czasie mojego pobytu na Walnym Zgromadzeniu CINOA w Zurychu odniosłem wrażenie, że ta międzynarodowa organizacja zaczyna coraz bardziej skutecznie dopominać się o tworzenie właściwych warunków dla handlu dziełami sztuki i antykami w świecie, docierając ze swoimi postulatami do rządów i parlamentów wielu państw. Jeśli jej wpływy zaczną sięgać organizacji ponadpaństwowych, np. Parlamentu Europejskiego, być może i z jej pomocy będziemy mogli korzystać w naszych staraniach o włączenie Polski do międzynarodowego rynku sztuki, tak istotnego dla promocji polskiej kultury i artystów w świecie.
    Tym bardziej chciałbym zachęcić kolegów do szybkiego wyposażenia się w legitymacje CINOA, wynikające z członkostwa w SAP. Tym, którzy nadesłali swoje zdjęcia (i uregulowali składki za cały rok 2003) legitymacje już się drukują. Czekamy na pozostałych i wierzymy, że wraz z nastaniem września, a więc pierwszego miesiąca wielkiego ożywienia na rynku dzieł sztuki i antyków (oby!), dołączą do nas.

Jerzy Huczkowski
Prezes SAP
 

Bezpłatny newsletter

Chcesz otrzymywać informacje związane z naszym stowarzyszeniem?

Ankieta

Czy jesteś za swobodnym wywozem dzieł sztuki z Polski?

Kalendarz

Listopad 2018 Grudzień 2018
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30