Biuletyn SAP nr 61 - 10.2003
    Nie mamy niestety ostatnio dla naszych czytelników, a więc polskich marszandów sztuki i antyków będących członkami SAP, zbyt optymistycznych wieści. W artykule znajdującym się na 73 stronie, noszącym złowrogi tytuł Alert na rynku sztuki, znajdują się bardzo złe wiadomości odnośnie do kondycji światowego rynku sztuki. Nie dotyczą one co prawda Polski. Wobec restrykcyjnych zapisów powtórzonych w nowej ustawie o zabytkach odnośnie do zasad wywozu dzieł sztuki ? rynek światowy i nasz nie stanowią naczyń powiązanych. Ale nie znaczy to, że alert dla światowego rynku sztuki nas zupełnie nie dotyczy.

    Pracujemy więc wszyscy w sytuacji wyjątkowo trudnej. A może się ona stać jeszcze trudniejsza, jeśliby okazało się, że ciągłe zmiany różnych ustaw dotyczących sfery finansowej (w tym podatku VAT) zaowocują, nawet bez złej intencji legislatorów, niekorzystnymi dla nas zapisami. Kolejna finansowa ustawa przygotowana przez Ministerstwo Finansów jest już w Sejmie. Czy znowu okaże się, że będziemy zmuszeni toczyć w Sejmie i Senacie batalię o wprowadzenie do niej zmian?
    Meritum sprawy jest takie, że tym razem nie obejdzie się już bez ekspertyz przygotowanych przez prawników. Wobec opieszałości w płaceniu składek przez niektórych (w tym przypadku delikatne określenie niektórych oznacza większość) członków SAP na pewno nie będzie łatwo znaleźć na to pieniądze. Ale może nie taki diabeł straszny jak go malują i w ustawie nie kryje się żadna ?mina? mogąca wysadzić w powietrze tę część naszego rynku, który się jeszcze jakoś broni. Zawsze na pocieszenie pozostaje mój tekst ze str. 73, wskazujący, że zagraniczni marszandzi odnotowują straty równie bolesne. Choć może nie równie niebezpieczne dla ich utrzymania się na rynku - startują przecież z wyższego poziomu zysków i zapewne mają duże rezerwy ?na przetrwanie?.

    Przy okazji dwie informacje:
1. Przy liczbie członków SAP, która przekroczyła 100 ? otrzymaliśmy zaledwie 25 zdjęć do legitymacji SAP - CINOA (choć osób, które uregulowały swoje należności w stosunku do Stowarzyszenia z tytułu składek jest trochę więcej, a mianowicie 36).
2. Departament Informacji Finansowej Ministerstwa Finansów przypomniał o zbliżającym się terminie wejścia w Polsce w życie przepisów z ustawy z dn. 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł (Dz. U. Nr 116, poz 1216 ze zm.).
W pierwszej dekadzie października w kilkuosobowym składzie odbędziemy spotkanie w Ministerstwie Finansów. Przedstawiciele MF będą chcieli uzyskać informację, jak wygląda realizacja dotychczasowych ustaleń oraz w jaki sposób wyobrażamy sobie działania mające ułatwić dostosowanie się naszego środowiska do przepisów w/w ustawy, wchodzącej w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.
   Relację z poprzedniego zebrania w ministerstwie (które odbyło się 22 maja) znajdą Państwo w Biuletynie SAP Nr 58 w Gazecie z czerwca br.

Jerzy Huczkowski
Prezes SAP
 

Bezpłatny newsletter

Chcesz otrzymywać informacje związane z naszym stowarzyszeniem?

Ankieta

Czy jesteś za swobodnym wywozem dzieł sztuki z Polski?

Kalendarz

Styczeń 2019 Luty 2019
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31