Biuletyn SAP nr 64 - 1/2.2004
Zaprezentujmy się Nowej Europie

    Napisałem już w Uwagach Redaktora, że termin naszych 6. Ogólnopolskich Targów Antykwarycznych i Sztuki Współczesnej w Krakowie, w Bunkrze Sztuki, które odbędą się 14-16 maja ? przyciągnie dużą uwagę zarówno mediów, jak i gości. Będzie to wszak pierwsze wydarzenie dotyczące polskiego rynku sztuki w Nowej Europie. Mogą przez to uzyskać jeszcze większe nagłośnienie niż organizowany przez nas światowy zjazd marszandów sztuki i antyków ? czyli Walne Zgromadzenie CINOA w roku 2001. Zresztą do nagłośnienia naszej imprezy wśród zainteresowanych rynkiem sztuki mediów zagranicznych przyczyni się właśnie CINOA. Obszerny, w eleganckim wydaniu książkowym, przewodnik prezentujący wszystkich członków tej organizacji, jest właśnie w druku i ukaże się (po dziewięcioletniej przerwie) w najbliższych tygodniach. W nakładzie 40.000 egz. dotrze do zainteresowanych rynkiem sztuki na całym świecie. Po raz pierwszy znajdą się w nim polscy marszandzi, członkowie SAP. Informację o naszych Targach, z podaniem terminu i miejsca, umieściliśmy w nim, jako płatną reklamę.

    Może to skusić wielu marszandów i kolekcjonerów ze ?starej? jeszcze Europy (a więc z krajów 15-tki) do odwiedzenia krakowskich Targów. Tym bardziej, że dotrze do nich również w najbliższych tygodniach Polish Art&Antiques Magazine Nr 2, stanowiący prezentację polskiej sztuki współczesnej, zawierający leksykon polskich galerii handlujących sztuką współczesną, gdzie promocji naszych Targów poświęcimy wiele miejsca.

Telegram
Uwaga! Wszystkich marszandów, którzy chcieliby przedstawić swoją ofertę w Polish Art&Antiques Magazine Nr 2 proszę o pilny kontakt. Szczególnie, jeśli w ofercie tej znajdzie się również sztuka współczesna.

    Chcielibyśmy, aby majowe Targi zorganizowane były w nieco zmodyfikowanej formule. Co mam na myśli?
Wraz z naszym wejściem do UE wchodzą w życie nowe ustawy i przepisy wykonawcze ?wszystko? regulujące. Są wśród nich i te, które dotyczą naszego rynku. Nie są one łatwe w interpretacji. Nawet ta opracowana przez specjalistów (jak dotycząca podatku VAT od dzieł sztuki i antyków) musi zostać przełożona na prosty język i wzbogacona o konkretne przykłady zastosowania. Nowym elementem Targów będą więc seminaria, które zorganizujemy dla wszystkich członków SAP (doroczne Walne Zgromadzenie SAP odbędzie się w terminie zbieżnym z terminem Targów) i dla innych nie będących członkami SAP a zainteresowanych tą tematyką marszandów, którzy też przecież przyjeżdżają na Targi. Już rozpoczęliśmy poszukiwanie wykładowców dla tych seminariów (prosimy też czytelników o sugestie w tej sprawie).
    Nasze Targi, VI już edycji, znane są powszechnie w Polsce i mają ugruntowaną pozycję. Pisała o nich Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Newsweek. Informacje o imprezie pojawiły się też w Kunstwelt i Antiques Trade Gazette. Musimy wszyscy dołożyć wszelkich starań, aby wysoki poziom prezentowanej na Targach oferty był zapewniony. Będzie tak, jeśli uczestniczyć w nich będą najlepsze polskie galerie, które uznają, że jednym z celów uczestnictwa jest zaznaczenie ich wysokiej pozycji na polskim rynku sztuki. Zarząd SAP zamierza w tym roku przyjąć zasadę o akceptacji uczestnictwa w Targach przez wyłoniony w tym celu specjalny zespół.
    Na pewno najbliższe Targi winny też być, żeby ująć to trudnym słowem ?doskonalsze? pod względem organizacyjnym i dopracowania szczegółów. Dotyczy to bardzo wielu spraw. Między innymi stworzenia odpowiednich warunków, również lokalowych ? dla wzajemnych kontaktów. Będzie to o tyle łatwiejsze, że w międzyczasie, w Bunkrze Sztuki została wyremontowana kondygnacja, na której znajduje się sala seminaryjna. Zadbamy nie tylko o zorganizowanie spotkań towarzyszących, ale i o to, by odbyły się one na odpowiednim poziomie.
Czytających te słowa, mające zachęcić do udziału w Targach, ogarnia pewnie przerażenie. Przecież te wszystkie innowacje pociągną za sobą duże dodatkowe koszty. Czy my mamy za to płacić? Z czego ? przy ciągle ciężkiej sytuacji rynku? Rozwiewam te wątpliwości. Metr kwadratowy stoiska musi kosztować mimo wszystko nie więcej, niż miało to miejsce na Targach Rempexu, co będzie również dotyczyć ceny typowego stoiska. Nie ukrywam, że stanowi to wielkie wyzwanie dla organizatorów krakowskich Targów i osobiste dla piszącego te słowa. No ale: Noblesse oblige!

Jerzy Huczkowski
Prezes SAP
 

Bezpłatny newsletter

Chcesz otrzymywać informacje związane z naszym stowarzyszeniem?

Ankieta

Czy jesteś za swobodnym wywozem dzieł sztuki z Polski?

Kalendarz

Styczeń 2019 Luty 2019
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31