Biuletyn SAP nr 86 - 04.2007
    Marcowe wydanie magazynu Sztuka.pl-Gazeta Antykwaryczna dotarło do Państwa z reklamą jubileuszu X-lecia naszej organizacji zamieszczoną na IV okładce. W poprzednim Biuletynie SAP opisałem krótką historię powstania Stowarzyszenia i pierwszych lat jego działalności. Napisałem również, że wykorzystując nasz jubileusz, pragniemy dotrzeć zarówno do wszystkich polskich antykwariuszy i marszandów (nie tylko członków SAP), jak i do wszystkich polskich kolekcjonerów sztuki i antyków, a więc naszych potencjalnych klientów. Zarówno tekstem tamtego biuletynu, jak i graficznie w reklamie próbowaliśmy przypomnieć i podkreślić istotny fakt, że wszyscy członkowie Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich są jednocześnie członkami Confédération Internationale des Négociants en Oeuvres d?Art, prestiżowej międzynarodowej organizacji zrzeszającej marszandów sztuki i antyków z kilkudziesięciu krajów. Tym samym należą więc do organizacji, w której członkostwo obliguje do przestrzegania zawartych w statucie CINOA norm uczciwego handlu, gwarantujących zabezpieczenie, zarówno interesów marszandów, jak i ich klientów.

    Sądzimy, że taka informacja (został wydrukowany zawierający ją odpowiedni plakat i naklejka, które, podobnie jak legitymacje członkowskie SAP/CINOA oraz marcowe wydanie Sztuki.pl z reklamą jubileuszu, są do odebrania w sekretariacie Zarządu) pozwoli nam pozyskiwać klientów. Mogą oni bowiem być pewni ? a ta pewność nas oczywiście obliguje do przestrzegania reguł, o których mowa ? że zakupy w placówkach prowadzonych przez członków SAP/CINOA są bezpieczne.
   Przypominam, że nie jest to stwierdzenie gołosłowne. Przegłosowaliśmy wszakże na Walnym Zgromadzeniu, że w stosunku do naszych klientów przyjmujemy na siebie (idąc w ten sposób dalej niż nakazują przepisy) pełną odpowiedzialność materialną za sprzedawane obiekty, ich autentyczność i zgodność z zawartym w dokumentach sprzedaży opisem.
   Wykorzystanie medialnej promocji różnych przedsięwzięć, które zamierzamy podjąć, zapoczątkować lub zorganizować w roku jubileuszowym do upowszechnienia przekonania wśród polskich klientów o bezpiecznych zakupach, będzie miało istotne znaczenie dla zwiększenia naszych przychodów. Nawet jeśli na obiecywane prosperity na naszym rynku będzie trzeba nieco zaczekać.
W chwili obecnej niesłychanie ważne jest stworzenie odpowiedniej atmosfery  wokół naszej organizacji, przekonującej do niej wiele osób, których opinia może się okazać decydująca przy przyjmowaniu ?ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami?, w której przewidziano określone obowiązki dla członków SAP/CINOA.
    Wielu z Państwa już zgłosiło kilka inicjatyw, które mogą uświetnić rok naszego jubileuszu. Oto one:
1.zorganizowanie w 2007 r. ? mimo przerwy w 2006 r. ? ogólnopolskich i międzynarodowych targów sztuki i antyków, wg nowej formuły. W jednym z dni targowych w wielu galeriach i antykwariatach, które zgłoszą gotowość udziału, przesunięto by godziny otwarcia do 22.00. Targi odbyłyby się w pierwszej połowie czerwca, łącząc się w ten sposób z obchodami 750-lecia lokacji Krakowa. Targi krakowskie byłyby więc targami ?wiosennymi?, podczas gdy targi warszawskie są ?jesienne?. W obu nasi członkowie uczestniczą;
2.Walne Zgromadzenie SAP miałoby miejsce w Krakowie, który pozostaje siedzibą Stowarzyszenia. Jego termin byłby skojarzony z czasem trwania czerwcowych targów. Zgromadzenie zakończyłoby się oczywiście bankietem, do udziału w którym, poza członkami Stowarzyszenia, byliby zaproszeni liczni goście z Polski i zagranicy (np. Prezes CINOA), interesujące osoby z kręgu kultury, polityki, biznesu i mediów;
3.dla podobnie dobranych gości zostałby zorganizowany również bankiet w Warszawie, która jest drugim po Krakowie najważniejszym centrum handlu sztuką i antykami;
4.z okazji swojego jubileuszu, SAP (wykorzystując do tego celu CINOA) postara się zorganizować praktyki w dużych, znanych zagranicznych domach aukcyjnych dla wyróżniających się studentów historii sztuki, zainteresowanych ?marszandyzmem?;
5.jednym ze zgłoszonych projektów (autorstwa Kol. T. Śpiewoka) jest również przeprowadzenie szkolenia dla chętnych marszandów, studentów historii sztuki, również kolekcjonerów w kilku wybranych dziedzinach kolekcjonerstwa.
    Myśląc o przedstawionych tu planach, sam sobie zadaję pytanie, skąd wezmą się na nie pieniądze. Nawet jeśli wszyscy z Państwa uregulują zaległe składki członkowskie w SAP (a jest bardzo dużo do uregulowania z lat poprzednich), może być ciężko z realizacją wspomnianych przedsięwzięć. Za I półrocze 2007 r. zapłaciło na razie niewiele osób, chociaż ustalony przez nas termin płatności, to koniec stycznia.
   Moglibyśmy, być może, spróbować pozyskać sponsorów dla naszych jubileuszowych przedsięwzięć. W związku z medialnym rozgłosem, jaki z okazji X-lecia spodziewamy się zyskać, mógłby taki sponsoring okazać się jakoś atrakcyjny również dla sponsorów.
Co sądzicie Państwo o przedstawionych tu projektach? Czy zechcecie pomóc w ich realizacji? Czy macie jakieś inne projekty, czy w ogóle nowe pomysły na nasze X-lecie? Czekamy na opinie i oferty współpracy. Nie tylko od naszych członków, lecz od wszystkich prowadzących galerie, zarówno sztuki dawnej i antyków, jak i sztuki współczesnej, w tym również najnowszej. Może i oni będą chcieli zostać członkami naszej organizacji?
   Na koniec kilka informacji dotyczących kontaktu z nami: adres siedziby Stowarzyszenia - 31-127 Kraków, ul. Kochanowskiego 10, tel./fax 012 632 79 96, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Na stronie www.sztuka.pl znajdziecie Państwo inne informacje o Stowarzyszeniu, tj. biuletyn i listę członków. Miło mi też zakomunikować, że wykupiliśmy domenę internetową i jest już w przygotowaniu nowa strona naszej organizacji, którą niebawem znajdą Państwo pod adresem www.antykwariusze.pl.
Pozostaje mi już tylko życzyć Państwu, aby nadchodzące Święta Wielkiej Nocy odbywały się w wiosennej już aurze i abyście je spędzili w pogodny i pełnym optymizmu nastroju.

Jerzy Huczkowski
Prezes SAP
 

Bezpłatny newsletter

Chcesz otrzymywać informacje związane z naszym stowarzyszeniem?

Ankieta

Czy jesteś za swobodnym wywozem dzieł sztuki z Polski?

Kalendarz

Październik 2018 Listopad 2018
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31