Biuletyn SAP nr 94 - 01.2008
    W ostatnim zdaniu grudniowego Biuletynu SAP składałem wszystkim członkom naszego Stowarzyszenia i oczywiście wszystkim polskim marszandom, którzy go czytują, najlepsze życzenia świąteczne. W pierwszych, więc zdaniach tego, miło mi jest złożyć wszystkim Państwu życzenia, aby w Nowym Roku 2008 spełniły się Wasze prywatne marzenia, a także by okazał się on korzystniejszym niż poprzednie dla całego polskiego rynku sztuki i antyków dla wszystkich polskich antykwariatów i galerii, a dzięki tym ostatnim, również dla polskich artystów.

     Że Biuletyn nasz czytują też niezrzeszeni w SAP marszandzi przekonałem się właśnie otrzymując już teraz zgłoszenia chęci uczestnictwa w studiach podyplomowych na kierunku Rynek Sztuki i Antyków, który przy współpracy z SAP, które rozpoczną się w marcu w Krakowskiej Szkole Wyższej im. Frycza- Modrzewskiego. Bliższe szczegóły tematyki studiów prezentujemy wspólnie na stronie?
    Wielokrotnie na tych łamach skarżyłem się, że nasi koledzy z SAP niewystarczająco wspomagają działania zarządu i prezesa. Dziś muszę stwierdzić, że ich reakcja na pomysł zorganizowania owych studiów podyplomowych jest więcej niż zadowalająca. Przyjęto go entuzjastycznie. Niezbędną grupę przeszło dwudziestu wykładowców w większości członków SAP z całej Polski udało mi się skompletować błyskawicznie. Co, uwzględniając jednocześnie bardzo pozytywny stosunek do tej sprawy Kanclerza, prof. KSW dr Klemensa Budzowskiego, spowodowało, że dzień w którym piszę te słowa jest jednocześnie dniem oficjalnego ogłoszenia rozpoczęcia naboru na studia. Na liście wykładowców znaleźli się marszandzi, historycy i krytycy sztuki, prawnicy, ekonomiści, konserwatorzy, fotograficy. Studia podyplomowe obejmą dwa semestry w czasie, których zajęcia odbywać się będą w soboty i niedziele w odstępach dwutygodniowych. Zachęcamy do udziału.
    Kolejne V zorganizowane przez Rempex i Art & Bussines Targi Sztuki i Antyków oceniam jako udane! Była obecna na nich najwyższa w ich historii ilość wystawców. Optymistyczną opinię potwierdza także fakt, że wielu z marszandów, z którymi rozmawiałem, mogło pochwalić się nawiązanymi na targach korzystnymi transakcjami.
     W czasie Targów przeprowadziliśmy zebranie zarządu z dobrą frekwencją: uczestniczyło sześciu członków, reprezentujących Kraków, Warszawę i Łódź. Wśród wielu postanowień, które zapadły znajduje się ponowienie przez nas organizacji wiosennych Targów Sztuki w Krakowie, jako drugich obok jesiennych w Warszawie. Przyjęliśmy również propozycję, aby i SAP (podobnie jak wiele innych stowarzyszeń) podjął próbę zorganizowania dwudniowego sympozjum wyjazdowego, służącego integracji ( jest wszak wśród nas wielu nowych członków) i pozwalającego na wyczerpujące omówienie wielu nurtujących nas problemów. Będącego także jakąś formą szkolenia dzięki prelegentom, którzy przedstawiliby na nim mniej znane dziedziny kolekcjonerstwa.
   Pozytywnie została też przyjęta (nie po raz pierwszy zgłaszana- lecz może właśnie nadeszły na jej realizacje lepsze czasy) propozycja utworzenia Sekcji Galerii Sztuki Współczesnej (Aktualnej) SAP, a także propozycja praktycznej realizacji przewidzianej statutem instytucji ?członków wspierających? SAP.
    W sprawie najważniejszej dla polskiego rynku sztuki i jego obecności w Europie-, której przysłużyć się miała przygotowana już nowelizacja ustawy dotyczącej m.in. zasad wywozu zabytków, zrelacjonowałem zarządowi rozmowę, jaką przeprowadziłem na Targach z ministrem Tomaszem Mertą. Dowiedziałem się z niej, że w pełni popiera on nasze przekonanie o potrzebie jak najszybszego wprowadzenia tych zasad w życie w związku z wchodzeniem Polski do strefy Schengen. Myślę, że możemy mieć nadzieję, że dzięki ewentualnemu zastosowaniu skróconej procedury skierowania tej nowelizacji przez struktury rządowe do laski marszałkowskiej, już w pierwszych miesiącach nowego roku, staniemy się jako marszandzi, uczestnikami międzynarodowego rynku sztuki, na którym zyskamy możliwość promowania polskiej sztuki i polskich artystów.
    Aby to miało miejsce, będzie najlepszym życzeniem noworocznym dla wszystkich z Państwa i nim właśnie zakończę ten biuletyn.

Jerzy Huczkowski
Prezes SAP
 

Bezpłatny newsletter

Chcesz otrzymywać informacje związane z naszym stowarzyszeniem?

Ankieta

Czy jesteś za swobodnym wywozem dzieł sztuki z Polski?

Kalendarz

Styczeń 2019 Luty 2019
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31