Biuletyn SAP nr 95 - 02.2008
   Moje noworoczne życzenia z ubiegłego Biuletynu abyśmy jako wszyscy polscy marszandzi stali się już w pierwszych miesiącach 2008 roku uczestnikami międzynarodowego rynku sztuki, a przez to zyskali możliwość promowania polskiej sztuki i polskich artystów, przynajmniej jeżeli chodzi o styczeń nie sprawdziły się. Obawiam się ze nie sprawdzą się ani w lutym ani w marcu. Sprawdzi się natomiast zapewne mój czarny scenariusz przed którym przestrzegali nas marszandzi z UE, gdyż doświadczyli go w pierwszych powojennych latach we własnych krajach. Wtedy też przepisy dotyczące wywozu dzieł sztuki były bardzo restrykcyjne (choć nie tak absurdalnie jak te do dziś istniejące w Polsce). Otóż stwierdzili oni wtedy, że prawo niezrozumiałe i śmieszne, zgodnie z którym np. na wywóz mającej więcej niż 50 lat filiżanki trzeba mieć ?papiery? jest z oczywistych względów nie przestrzegane. Wtedy bowiem do owej przysłowiowej filiżanki podłączają się rzeczywiście cenne dla kultury narodowej przedmioty. Przepływając swobodnie do innych krajów z którymi (chyba od 28 grudnia 2007).

    Rozumiem, są ważniejsze sprawy i ustawy które tez trzeba szybko uchwalić, a ja ciągle to swoje ?caeterum cenzeo Cartaginam delendam esse?. Kartaginę jednak wreszcie  Rzymianie zdobyli. Może i my doczekamy się rozsądnych przepisów. Szkoda że w przygotowanym właśnie do druku przewodniku po Polskich antykwariatach i galeriach nie możemy jeszcze o nich poinformować. Przewodnik jest również anglojęzyczny z myślą o zagranicznych gościach. Ci, w ramach Schengen  będą teraz do nas przyjeżdżać być może nawet dwa razy większa falą. Niech na razie kupią sobie na razie przynajmniej przewodnik i zwiedzają z nim nasze handlujące sztuka i antykami palcówki, oglądając wyłożone tam przedmioty przez symboliczną szybę tak jak ogląda się je w muzeach. Mogą te pierwsze oględziny potraktować jako przygotowanie do przyszłych podróży na zakupy , odłożone do czasu wejścia Polski do strefy? normalności. Jeśli będzie to trwało dość długo to i my zdążymy lepiej przygotować się do naszej świetlanej przyszłości. Przygotowując np. młodych pracowników w naszych placówkach, w zakresie wszystkich niezbędnych do profesjonalnego handlu sztuka zagadnień. Dobrą droga ku temu jest  zapisanie się przez tych młodych ludzi na otwierane właśnie studia podyplomowe na kierunku ?Rynek sztuki i antyków ? w Krakowskiej Szkole Wyższej im. F. Modrzewskiego.
   Uwaga! Wykłady zaczynają się z początkiem marca. Na ostatnie dni lutego przypadnie więc ostateczny termin w którym można dokonać zapisu korzystając z adresów umieszczonych  w tym wydaniu Sztuki.pl na stronie? Już dziś widać że zainteresowanie nowym kierunkiem jest bardzo duże. Może więc okazać się, że dla zgłaszających się ostatnich kandydatów zabraknie miejsc i będziemy musieli działać na rzecz powiększenia limitu przyjęć. Bezpieczniej jest nie czekać więc na ostatnia chwilę!        

Jerzy Huczkowski
Prezes SAP
 

Bezpłatny newsletter

Chcesz otrzymywać informacje związane z naszym stowarzyszeniem?

Ankieta

Czy jesteś za swobodnym wywozem dzieł sztuki z Polski?

Kalendarz

Listopad 2018 Grudzień 2018
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30