Biuletyn SAP nr 97 - 04.2008

RYNEK SZTUKI I ANTYKÓW

 

    W poprzednim Biuletynie SAP nie miałem dla Państwa dobrych wiadomości odnośnie realizacji różnych ważnych dla środowiska marszandów i antykwariuszy spraw. Tym razem mam do zakomunikowania, że przynajmniej jedna z nich, o których pisałem zresztą już dwukrotnie uwieńczona została spektakularnym sukcesem. Mam na myśli zorganizowanie z naszej inicjatywy i przy naszej współpracy nowego kierunku Studiów Podyplomowych ?Rynek Sztuki i Antyków? w Krakowskiej Szkole Wyższej im. A. Frycza Modrzewskiego.


    Studia podyplomowe KSW na ogół dwusemestralne obejmują ok. 200 godzin zajęć, odbywających się w weekendy. Po to, aby studia takie móc uruchomić potrzebowaliśmy minimum 20 chętnych do uczestniczenia w nich.
    Pierwszą w informację o studiach, które zapoczątkować chcieliśmy w semestrze letnim, a więc w marcu, zawierającą ich pełny program umieściliśmy na łamach  styczniowego wydania Sztiku.pl czyli bardzo późno. Nieco wcześniej- w grudniu- pojawiły się ulotki informacyjne przygotowane przez KSW. Rozpoczęliśmy kolportaż zarówno tych ulotek, jak i programu studiów w placówkach SAP, głównie w Krakowie, a także w innych miastach. Umieszczony on został też na naszych stronach internetowych. Do końca stycznia zgłoszeń otrzymaliśmy jednak bardzo niewiele. No, aby postawić kropkę nad ?i?- tylko kilka?Uruchomienie studiów w marcu stanęło zatem pod znakiem zapytania.  
    Wtedy w porozumieniu z Kanclerzem Prof. KSW dr. Klemensem Budzowskim, przy jego pełnej aprobacie, zaproponowałem zastosować trzymaną dotąd ?w zanadrzu? tajną broń czyli mailing do wybranego kręgu osób w całej Polsce, wykazujących zainteresowanie rynkiem sztuki i antyków, czego podjęło się Artinfo.
    Sytuacja w lutym zmieniła się radykalnie. Ruszyła lawina nie tylko pytań i zgłoszeń osób zainteresowanych udziałem, ale również potwierdzeń tego udziału przesyłanymi kwestionariuszami. W ciągu kilku dni przekroczyliśmy niezbędną do powołania studiów ?dwudziestkę?, następnie zaś ?trzydziestkę?? Wtedy przeraziliśmy się rosnącą ciągle liczbą uczestników, nie mogliśmy jednak ich napływu zastopować ponieważ przy programie studiów umieszczona była informacja, że kwestionariusze przyjmujemy do 29 lutego. Do tego dnia przyszło 41 formularzy. Osobom, które nie zmieściły się w tej liczbie obiecywaliśmy, że w KSW planowana jest kolejna identyczna druga edycja tego kierunku studiów, która miałaby rozpocząć się w październiku równolegle z trwającym wtedy jeszcze drugim semestrem pierwszej edycji.
    Pomyśli ktoś może, że zgłoszenia to jeszcze nie wszystko. Ważne ile osób na czterdzieści jeden zgłoszonych rzeczywiście przyjechało na pierwsze spotkanie ( a miało ono miejsce w sobotę 15 marca) i dokonało wszelkich  niezbędnych do podjęcia studiów formalności. I jak Państwo uważacie- ile osób z 41 zgłoszonych przyjechało i odebrało indeksy? Takich osób było? 41!!! Z 17 polskich miast- od Poznania po Rzeszów i od Rymanowa po Toruń. Mamy nawet jednego uczestnika z Dűsseldorfu. Więcej o studiach i ich kolejnej edycji na naszej stronie internetowej www.antykwariusze.pl


Członkowie wspierający
    Art 7 punkt 3 statutu SAP mówi: Członkiem wspierającym może zostać osoba fizycnza lub prawna , zobowiazująca sie do bezinteresownego wspierania dzialalnoąści stowarzyszenia, przyjęta na podstawie uchwały zarządu.Postanowiliśmy podjąc działania , aby tę zawarta w statucie fromułę ożywić. Zwróciliśmy sie więc do wszyskich członków SAP w  Polsce, aby wsród swoich klientów , zainteresowanych działalnością SAP, na rzecz rozwoju polskiego rynku sztuki i antyków, znalezli osoby lub instytucje , które gotowe będa udzielać nam wsparcia. Na początek 3
nasze placówki , których właściciele sa członaki SAP, zdecydowały się aby dać dobry początek zadeklarować swoja gotowość stania się członkami wspierającymi . Umieściliśmy ich loga nad tekstem biuletynu i zachęcamy kolejnych chętnych.

Lista ekspertów SAP.
    Dyskusja o utworzeniu listy ekspertów rekomendowanych przez SAP, nabiera tempa.Ożywił ją fakt przygotowania przez kolegę Wojciecha Niewiarowskiego własnego projektu w tej sprawie , który to projekt otrzymali wszyscy członkowie zarządu z prośbą o swoje uwagi.Zgłosili oni szereg zastrzeżeń do przygotowanego projektu, droga mailowa, telefonicznie bezpośrednio do wnioskodawcy i podobna droga również do wiadomości pozostałych członków zarządu.Powstało w ten sposób wiele nowych pomysłów dotyczących listy ekspertów. W tej fazie dyskusji,
większość uczestniczących w niej członków zarządu uznała, że kolejnym krokiem będzie przeanalizowanie jej wyników na spotkaniu zarządu w pełnym składzie , poszerzonym ewentualnie o zaproszone osoby, biegłe w tej materii.Sądzimy , że taka dyskusja , na tyle popchnie sprawę do przodu , że będzie możliwe przygotowanie ostatecznego projektu , który po zatwierdzeniu zarządu zostanie zgłoszony na najbliższym walnym zgromadzeniu SAP.


Jerzy Huczkowski
Prezes SAP

 

Bezpłatny newsletter

Chcesz otrzymywać informacje związane z naszym stowarzyszeniem?

Ankieta

Czy jesteś za swobodnym wywozem dzieł sztuki z Polski?

Kalendarz

Listopad 2018 Grudzień 2018
Ni Po Wt Śr Cz Pi So
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30